Hz. Adem'in Hayatı | Peygamberlerimizin İzinden (1. Bölüm)

Peygamberlerimizin İzinden programının birinci bölümünde Eğitimci - Yazar Ali Rıza Temel bizlere, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'in hayatını anlattı.

29 Haziran 2021 | 18:40

Peygamberlerimizin İzinden programının birinci bölümünde Eğitimci - Yazar Ali Rıza Temel bizlere, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'in hayatını anlattı.

Ali Rıza Temel bu bölümde ilk olarak "Peygamber" kelimesinin tanımını yaparak sözlerine şöyle başladı: "Peygamber Farsça bir kelimedir. Peyamer haber getiren demektir. Allah'ın kullarına göndermek istediği mesajı getirendir. Allah tarafından özel olarak seçilen kullardır. Ben de bu programda Kur'an-ı Kerim'de adı geçen 25 peygamberin hayatını sizlere aktarmaya çalışacağım." dedi. İslam kelamında bilgi edinme yolu üç olduğuna dikkat çeken Temel, sözlerine şöyle devam etti: Akıl, beş duyu ve vahiy ile bilgi edinilir. Vahiy olmadan nereden geldiğimizi nereye gideceğimizi ve ölüm ötesini bilmemiz mümkün değildir. Bunun için peygamberleri bilmek, öğrenmenin şart olduğunu kaydeden Ali Rıza Temel Kur'an'ı Kerim'in ışığında izleyicileri bilgilendirmeye çalışacağını belirterek "İlk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem" başlığı altında Hz. Adem'in hayatını anlattı: "Evrende hiçbir kimse yok iken Allah (c.c.) Hz. Adem'i yarattı. İnsan yeryüzünde Allah'ın halifesidir. İnsan kendi iradesiyle, mecbur olmadan Allah'a inanan O'na kulluğu seçen yegane varlıktır." diyen Temel, İbn-i Kesir'in El Bidaye Ve'n-Nihaye adlı eserine atıf yaparak Hz. Adem'in yaratılma olayını şöyle anlattı: Cenab'ı Hak yeryüzünün farklı yerlerinden toprak alarak Hz. Adem'i yarattı. Ruh dediğimiz zaman hayvani ve insani ruh olarak ikiye ayrılır. İnsan insanın ruhundan dolayı yücedir. Bakara Suresi'nde Yüce Allah şöyle buyurmuştur: "Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler, Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti." (Bakara, 30) Sözlerine insanın neden yaratıldığını anlatarak devam eden Ali Rıza Temel, melekler ile insan arasındaki farktan bahsetti.

Detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.❗❗❗

VAV TV RESMİ WEB SİTE

► https://www.vavtv.com.tr

VAV TV FREKANS AYARLARI

►https://www.vavtv.com.tr/frekanslar

**

SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

► https://facebook.com/vavtv
► https://twitter.com/vavtvresmi
► https://instagram.com/vavtvresmi

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgisinden Vav TV'ye ulaşabilirsiniz.

► iletisim@vavtv.com.tr

___________________________________________

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT